kliknij aby sprawdzic
Facebook

Kupujesz/sprzedajesz pojazd? Oto garść informacji ubezpieczeniowych o których należy pamiętać.

1. Jesteś sprzedającym:

• Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę (musisz oddać potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC)

• Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne (np. AC,NNW) rozwiązują się z chwilą podpisania umowy – należy Ci się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia

• Należy zgłosić fakt sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży (jeśli tego nie zrobisz będziesz odpowiadał solidarnie z nabywcą za zapłatę składki np. kolejnych rat z polisy).

• Koniecznie na umowie zapisz dane nabywcy: Imię, Nazwisko nr PESEL, adres – bez tych danych nie jest możliwe zgłoszenie sprzedaży.

• Zwrot składki z ubezpieczenia OC możliwy jest tylko w przypadku jeśli nabywca zrezygnuje z otrzymanego OC


2. Jesteś kupującym:

• Odbierz potwierdzenie OC od zbywcy (jeśli zbywca nie posiada polisy warto sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie (tutaj: https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1 jeśli pojazd nie jest ubezpieczony pamiętaj, że aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia musisz go ubezpieczyć zaraz po zawarciu umowy)

• Pamiętaj, że jeśli zbywca rozłożył płatność za polisę na raty (bardzo często dzieje się tak w przypadku zakupu pojazdu w komisie) obowiązek opłaty kolejnych rat przechodzi na Ciebie

• Jeśli nie chcesz korzystać z polisy zbywcy poinformuj o tym pisemnie ubezpieczyciela (pamiętaj, że z dniem rezygnacji z ubezpieczenia musisz zawrzeć nowe ubezpieczenie)

• Jeśli podjąłeś decyzję o wykorzystaniu polisy zgłoś się do ubezpieczyciela celem przepisania polisy (powinno się to zrobić jak najszybciej ponieważ ubezpieczyciel może zażądać wysokiej dopłaty składki w przypadku np. posiadania innej wysokości zniżki niż posiadał zbywca – jeśli tak się stanie zawsze masz możliwość rezygnacji z takiego ubezpieczenia i poszukania tańszej oferty - w czym oczywiście pomożemy:)

• BARDZO WAŻNE – Jeśli wykorzystujesz polisę zbywcy pamiętaj – polisa NIE wznowi się automatycznie – jeśli nie zawrzesz nowej polisy maksymalnie w ostatnim dniu jej trwania Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Ciebie wysoką karę.

W przypadku pytań, wątpliwości zachęcamy do kontaktu – tel. 509 18 99 66, 15 642 24 46
Niezbędne formularze umów, lub wypowiedzeń znajdziecie również na naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.ubezpieczenia-autostop.pl/druki.html

Życzymy udanych transakcji!

powrót