kliknij aby sprawdzic
Facebook

Ubezpieczenie majątkowe - najważniejsze warianty wpływające na wysokość odszkodowania.

Przy okazji niezwykle silnych burz (polecam kliknąć w link poniżej i obejrzeć zdjęcia, które udało nam się uchwycić podczas ostatnich silnych burz nad Stalową Wolą) pojawia się wiele pytań dotyczących zakresu ubezpieczenia majątkowego

https://www.youtube.com/watch?v=GkBHL_XIilE

Polisa ubezpieczenia majątkowego powinna chronić nas w jak najszerszym zakresie. Na rynku oferowanych jest bardzo wiele pakietów, które w znacznym stopniu różnią sie od siebie ceną polisy, ale również zakresem odpowiedzialności. Na co należy zwrócić uwagę przy zawarciu takiej polisy?

1. Zasada proporcji - Na podstawie tej zasady likwidator ma prawo znacznie obniżyć odszkodowanie. Musimy wiedzieć czy polisa, którą mamy zamiar wykupić (lub którą już posiadamy) taką zasadę ma wprowadzoną. Zasada proporcji polega na proporcjonalnym pomniejszeniu wysokości odszkodowania w przypadku jeśli Suma Ubezpieczenia jaką podaliśmy przy zawarciu ubezpieczenia jest znacząco niższa od faktycznej wartości mienia. Obrazowo wygląda to następująco: Ustalamy sume ubezpieczenia domu na 150.000zł podczas gdy dom warty jest 300.000zł. W przypadku znaczącej szkody likwidator obniży wypłatę odszkodowania o 50% z powodu tzw. niedoubezpieczenia. Rozwiązanie: Ubezpieczenie na pełną wartość mienia, lub wybór polisy z wariantem wypłat odszkodowań na tzw. pierwsze ryzyko (Suma ubezpieczenia określana jest jako maksymalna wysokość szkody - jeśli szkoda przekroczy podaną wartość firma ubezpieczeniowa wypłaci maksymalnie kwotę na jaką ubezpieczyliśmy mienie nie biorąc pod uwagę zaniżenia wartości mienia)

2. Zakres: w podstawowym wariancie ubezpieczenia każda polisa posiada odpowiedzialność w przypadku pożaru, zalania, wybuchu itp. To na co należy zwrócić uwagę to definicje poszczególnych wariantów. Dla przykładu niektóre firmy nie wypłacą odszkodowania jeśli deszcz, który zalał nasz majątek nie był odpowiednio silny (tzw deszcz nawalny) Należy zwrócić również uwagę czy w zakresie znajduje się definicja dymu i sadzy (jeśli nie ma wypłacone jest odszkodowanie tylko za spalone mienie natomiast odymione i osmolone np ubrania, meble, wyposażenie, które nie uległo spaleniu już nie)

3. Przepięcia: dobra polisa powinna mieć rozszerzenie nie tylko o przepięcia w mieniu spowodowane uderzeniem pioruna, ale również przepięciem z sieci elektrycznej.

4. Wartość odtworzeniowa/rzeczywista - Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w wysokości takiej aby wystarczyło nam na zakup mienia o takich samych parametrach, które uległo uszkodzeniu (np komputera). Odszkodowania w wartościach rzeczywistych pomniejszają natomiast wypłacone odszkodowanie o zużycie części (amortyzację)

5. W ubezpieczeniach majatkowych należy zwrócić uwagę na ubezpieczenie stałych elementów. Często firmy ubezpieczeniowe definiują dwie sumy ubezpieczenia: Mury oraz stałe elementy. Jesli ubezpieczymy same mury odszkodowanie zostanie wypłacone np za zerwany dach, uszkodzoną elewacje zewnetrzną budynku, ale już np za zalane ściany, instalacje techniczne wewnątrz domu juz nie. Dobra polisa powinna odpowiadać zarówno za mury jak i stałe elementy

Wariantów ubezpieczeń majątkowych jest bardzo wiele i nei jesteśmy w stanie opisać wszystkich w tym artykule dlatego zachęcamy do kontaktu z nami - pomożemy dobrać wariant ubezpiecznia do Państwa potrzeb i zaproponujemy najbardziej korzystną ofertę.

powrót